Moi stali goście

niedziela, 3 sierpnia 2014

Urodzinowa i chwile wytchnienia... Wieża widokowa w Jeziorach Wielkich


 W drewnianej leśniczówce z 1926 roku przygotowano sale wystawowe: hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przyrody, użytkowania lasu i kulturotwórczej roli lasu. W osobnym budynku znajduje się sala konferencyjna (na ok. 60 - 70 osób), która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, internet, biblioteczkę, leśną filmotekę i liczne pomoce dydaktyczne. Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny (ok. 2 ha). Są tu prezentowane ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata, przede wszystkim sosny (30 gatunków). Atrakcją ośrodka jest murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41 m, zbudowana na wzór latarni morskiej. Przy wieży znajduje się duży parking. W drewnianej wiacie z paleniskiem można przeprowadzić zajęcia na wolnym powietrzu lub przygotować tradycyjne, pieczone kiełbaski. Bezpośrednio przy ośrodku utworzono leśną ścieżkę dydaktyczną „Na Wąwozach”.

Poniżej Pałac w Brodach


Pałac Brühla w Brodach – barokowy pałac, 
wybudowany w latach 1741-1753 w miejscowości Brody w powiecie żarskim
Pierwszy pałac zaprojektował i zrealizował tutaj architekt Francko dla rodziny Promnitzów w latach 1670-1674. Siedemdziesiąt lat później, w 1740,
 hrabia Henryk Brühl zapłacił rodzinie Watzdorfów 
za 2 tysiące hektarów cenę 160 tys. srebrnych talarów saskich i polecił wybudować tu nowy pałac. Zadanie to zrealizował architekt Jan Krzysztof Knöffel w latach 1741-1753.
Już kilka lat później, podczas wojny siedmioletniej, pałac został we wrześniu 1758 podpalony, a otaczający go ogród - zdewastowany. Całość przeszła na własność władców Prus i dopiero po pewnym czasie odzyskał go Alojzy Fryderyk Brühl(syn Henryka), który go odbudował[1].
Obecnie (2011) główny gmach pałacu wraz z obydwoma skrzydłami jest zdewastowany, ale zabezpieczony przed dalszą degradacją, natomiast odremontowane jego obie oficyny funkcjonują jako obiekty restauracyjno-hotelowe.

 W odwiedziny wpadła do nas... :-)


Byliśmy też w Żarach.
To tyle z ostatnich spacerów :-)
Życzę miłego tygodnia.
M.

4 komentarze:

  1. Uwielbiam styl barokowy, przepych, misterne zdobienia i piękne rzeźby - chętnie obejrzałabym pałac w środku... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Śliczne zdjęcia, ekstra wycieczka.
    pozdrowionka i równie miłego tygodnia;-)

    OdpowiedzUsuń